M I R H A I R

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi Sonrası

Ekim yapılan bölgenin korunması ilk 15 gün çok önemlidir, uyku pozisyonunda iken saç ekimi yapılan bölge yastık temas etmemelidir. Sırt üstü şekilde yatılmalıdır.Saç ekimi yapılan bölge ilk 15 gün çarpma, darbe, sürtünme gibi kazalardan korunmalıdır.İlk saç yıkaması, ekip gözetiminde ve ekip tarafından yapılmalıdır. Tarif edildiği şekilde işlem sizler tarafından diğer günlerde yapılacaktır.Saç ekimi bölgesine darbe alabilecek aktiviteler, sporlardan ilk 2 ay uzak durulmalıdır.1. Ay hamam, sauna gibi aktiviteler ve fitness yapılmamalıdır.Saç ekimi sonrası ilk 10 gün kesinlikle alkol kullanılmamalıdır. Sigara tüketimi en az seviyeye indirilmelidir ve önerilmez.Saç ekimi bölgesi güneş ışıklarından ve yağmurdan korunmalıdır.Saç ekimi sonrası kullanılacak tüm ilaçlar saç ekimi uzmanları tarafından anlatıldığı şekilde kullanılmalıdır.Saç ekimi sonrası ilk 2 hafta aspirin ve yeşil çay gibi kan sulandırıcı ilaçlar/içecekler kesinlikle kullanılmamalıdır.Saç ekimi sonrası ilk 2 hafta cinsel ilişki tavsiye edilmez.Saç ekimi sonrası şapka, bere, baret gibi kullanımlar ekim bölgenize bağlı olarak saç ekimi uzmanlarınca önerildiği şekilde kullanılabilir.Saç ekimi yapılan bölge, ekimden sonraki 3 ay boyunca kesinlikle tıraş makinesi ile tıraş edilmemelidir. Yalnızca makas ile tıraş edilebilir.

1.HAFTA– Saçlarda kabuklanmalar ve kızarıklar görülür. Kabukların nasıl döküldüğü sizlere uzman kişilerce anlatılacaktır. Kızarıklıklar zamanla geçecektir. Bu süreçte yıkama yaparken dökülen saç telleri ya da doku parçaları olabilir, bunlar saç kökü değildir epitel dokulardır, saç kökleri deri altındadır ve dökülmez.

10.GÜN– Kabuk dökme işlemi bu günlerde yapılmalıdır ve saç derisinde kızarıklık görülmesi normaldir. Kabuk dökme işlemi için uzman tavsiyelerini uymanız gerekir.

15.GÜN– Kabukların tamamı döküldüyse tamamen normal hayata dönebilirsiniz, yatış pozisyonunuzda da normale dönebilirsiniz. Bu süreçte şok dökülme dediğimiz, ekilen saçların neredeyse tamamının döküldüğünü görebileceğimiz bir süreç başlar. Saçlarınıza parmak uçları ile masaj yapabilirsiniz.

1.AY– Artık saç ekimi işlemini yaptırdığınız neredeyse hiç anlaşılmayacak durumdadır ve tüm sosyal aktivitelerinize dönebileceğiniz şekilde sağlığınıza tekrar kavuşursunuz. Ancak unutulmamalıdır ki ekim olan bölgeye darbe gelmemelidir.

3.AY– Saç çıkışları genel olarak 3. Ayın ortasında başlar ve bebek tüyleri dediğimiz şekilde çıkmaya başlar. Bazı bölgelerde daha hızlı çıkış görülebilir. Farklı uzunluktaki saç çıkışları tıraş makinesi ile değil makas ile dengelenebilir.

6. AY– Saç çıkışlarının % 55-60 arasında tamamlandığı görülür ve güzel bir görünüm ortaya çıkar. Ancak çıkışların devam edeceği ve saçların kalınlaşacağı unutulmamalıdır. Tüm aktivitelere dönülebilir, saç derisinde kızarıklık kalmaz.

12.AY– Saç çıkışları ve gelişmesi % 90 oranında tamamlanmıştır. Bu süreci dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlamış sayılırsınız.